0533 025 75 86
info@mctarim.com.tr
Turkish English Russian عربي Deutsch

Beyaz Lahana

Fiyat Sorunuz

Beyaz lahana, turpgillerden (Brassicaceae) bir lahana çeşididir. Yaprakları açık yeşil/beyaz renktedir ve küre şeklinde bir görünüme sahiptir. Türkiye´de en yaygın lahana çeşididir.

Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir?

Beyaz lahana, birçok besin ve vitamin açısından zengin bir sebzedir. A, C, K vitaminleri, lif, potasyum, kalsiyum ve demir gibi önemli besinleri içerir.

Beyaz lahananın faydaları şunlardır:

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyaz lahana, C vitamini açısından zengin bir besindir. C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur.
Kanser riskini azaltır. Beyaz lahana, antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Antioksidanlar, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyerek kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.
Kabızlığı önler. Beyaz lahana, yüksek lif içeriğine sahiptir. Lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı önler.
Kalp sağlığını korur. Beyaz lahana, potasyum açısından zengin bir besindir. Potasyum, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kalp sağlığını korur.
Kemikleri güçlendirir. Beyaz lahana, kalsiyum ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Kalsiyum ve K vitamini, kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur.

Beyaz Lahana Nasıl Tüketilir?

Beyaz lahana, çiğ, pişmiş veya fermente olarak tüketilebilir. Çiğ olarak salatalarda, turşularda veya smoothielerde kullanılabilir. Pişmiş olarak ise çorbalarda, yemeklerde veya haşlanarak tüketilebilir.

Beyaz Lahana Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Beyaz lahana seçerken, yapraklarının sıkı ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Yapraklarında morluk veya lekelenme olmamalıdır.

Beyaz Lahananın Saklanması

Beyaz lahana, buzdolabında 2-3 hafta saklanabilir. Lahananın kök kısmı kesilmeden ve yaprakları birbirine sarılarak saklanması, tazeliğini korumasına yardımcı olur.

Lahana (Brassica oleracea var. capitata) turpgiller familyasından anavatanı Akdeniz Ülkeleri olan otsu bir bitkidir. Bitkinin kat kat yapraklar şeklinde oluşturduğu baş kısmı sebze olarak kullanılmaktadır. İki yıllık bir bitki olan lahana ilk yıl sebze olarak kullanılan başı oluştururken, ikinci yılda çiçeklenerek tohum bağlar. Kazık köke sahip lahana bitkisinin yaprakları sık bir şekilde birbirini örterek boğum araları kısalır ve baş oluşur. Lahananın farklı şekillerde değerlendirilen beyaz ve kırmızı renkli çeşitleri vardır; beyaz lahanalar genellikle yemeklik kırmızı lahanalar ise salata yapımında kullanılır.

K ve C vitamini bakımından zengin olan lahana içerdiği çeşitli sağlık faydalarına sahip fenolikler ve kükürtlü bileşikler ile besin değeri yüksek bir sebzedir. Beyaz ve kırmızı lahanalar içerdikleri biyoaktif özelliği sahip bileşikler ile vücutta enflamasyonu engelleyici, kalp hastalıkları, kanser gibi hastalıkların riskini azaltıcı ve sindirimi düzenleyici etkilere sahiptir.

  • Taze ve Doğal
  • Güvenli Paketleme
  • Günlük Teslimat
  • Güvenli Alışveriş
Otel, Restoran ve Cafeler İçin Teslimat Hizmetimiz Bulunmaktadır.
Whatsapp